O autorze
Opowiem Wam jak Science-Fiction staje się rzeczywistością.

Wy nie wiecie, a ja wiem, jak rozmawiać trzeba z...mchem.

Komunikacja nie jest wyłącznym przywilejem Homo Sapiens - wie o tym każdy posiadacz psa, kota, czy innego zwierzaka. Naukowcy od dawna badają, jak porozumiewają się nie tylko wieloryby i delfiny, ale również - rośliny.

W środowisku naturalnym cały czas trwa wojna. Wojna o przetrwanie. Aby przetrwać, trzeba się przystosować, czyli wykształcić takie mechanizmy, które dadzą przewagę nad konkurentem i przeciwnikiem. Szczególnie użytecznym wynalazkiem jest komunikacja, dzięki której można koordynować działania i ostrzegać się wzajemnie o zagrożeniach.

Najlepiej poznaną formą komunikacji między roślinami były sygnały chemiczne. Uszkodzenie liści kapusty powoduje uwolnienie jasmonianu metylu. Dla innych roślin jest to ostrzeżenie, że na uszkodzonym liściu może żerować gąsienica, zatem zaczynają one wytwarzać białka ochronne i odstraszające szkodniki.

Niedawno okazało się, że rośliny potrafią również porozumiewać się za pomocą dźwięków, generowanych przy pomocy nanomechanicznych oscylacji, inaczej – mikrodrgań pojedynczych komórek rośliny. Udowodnili to w swoim eksperymencie Monica Gagliano i Michael Renton z University of Western Australia. Postanowili zbadać wpływ obecności innych roślin na wzrost sadzonki chilli (Capsicum annuum). Okazało się, że chilli szczególnie chętnie rośnie w towarzystwie innych sadzonek swojego gatunku, lub bazylii, podczas gdy obecność fenkułu włoskiego powoduje zahamowanie ich wzrostu. Co więcej, rezultat był taki sam, gdy odizolowano rośliny w taki sposób, że nie dochodziło między nimi do wymiany sygnałów chemicznych. Jedyną możliwą drogą komunikacji były drgania przypominające klikanie, rozchodzące się w glebie. Podobne dźwięki udało się zarejestrować u wzrastającej kukurydzy.


Wyniki obserwacji potwierdzają naukowcy z Bristol University, którzy udowodnili, że korzenie młodych roślin szczególnie chętnie przyrastały w kierunku źródła podobnych dźwięków o częstotliwości 220Hz.

Lepsze poznanie języka roślin może pomóc w opracowaniu skutecznych sposobów ich ochrony, oraz być może pozwoli na zwiększenie wydajności upraw poprzez bieżące monitorowanie ich kondycji.

http://www.biomedcentral.com/presscenter/pressreleases/20130507f
Trwa ładowanie komentarzy...