O autorze
Opowiem Wam jak Science-Fiction staje się rzeczywistością.

Fantastyczny rok 2012

Początek nowego roku to dobry moment by spojrzeć wstecz przez pryzmat osiągnięć naukowych i zobaczyć jak zmienił się świat przez ostanie 366 dni. Wydarzenia które najbardziej zapadną w pamięci to z pewnością odkrycie bozonu Higgsa, lądowanie łazika Curiosity na Marsie, czy skok ze stratosfery Felixa Baumgartnera. Jednak bezustannie dokonywane są odkrycia które nie przebijają się do powszechnej świadomości, lecz sprawiają że codziennie budzimy się w nowym, coraz bardziej fantastycznym świecie.

W styczniu 2012 roku oficjalnie ogłoszono założenia projektu badawczego 100 Year Starship (100YSS), w który zaangażowane są agencje NASA i DARPA. Głównym celem rocznych badań będzie nakreślenie wizji rozwoju podróży międzygwiezdnych do 2100 roku. Przyznanie grantów w wysokości 100 000$ przez NASA oraz 1 000 000$ przez DARPA oraz mianowanie Mae Jemison, byłej astronautki na przewodniczącą projektu to sygnał że koncepcje rodem z science-fiction stają się coraz bardziej realne.

Kilka tygodni później naukowcom z University of Texas udało się przyspieszyć proces regeneracji uszkodzonych nerwów u szczurów przy użyciu komórek macierzystych. Było to możliwe dzięki poznaniu mechanizmów regeneracji włókien nerwowych u bezkręgowców, u których - w przeciwieństwie do kręgowców - w tym ludzi - proces ten zachodzi dużo szybciej i z większą skutecznością. Kolejne badania dadzą odpowiedź na ile ta metoda sprawdzi się u ludzi.

Ubiegły rok przyniósł również nadzieję osobom niewidomym. Sukcesem zakończyło się wszczepienie bionicznego implantu oka kobiecie cierpiącej na zwyrodnienie barwnikowe siatkówki. Mimo że jak dotąd efekt ogranicza się do możliwości zobaczenia rozbłysków światła oraz nieskomplikowanych kształtów, to twórcy implantu z Bionic Vision Australia twierdzą że jak na początek, rezultat jest lepszy niż się spodziewali, a technologia będzie ulepszana w najbliższych latach i umożliwi widzenie osobom niewidomym w stopniu zbliżonym do naturalnego.


W 2012 roku pobito również rekord odległości teleportacji informacji kwantowej. Naukowcom z University of Waterloo udało się przesłać informację dotyczącą stanu kwantowego fotonów na odległość 143 kilometrów, z wyspy La Palma na Teneryfę. Odległość ta jest nieprzypadkowa, gdyż mniej więcej tyle wynosi odległość od Ziemi do najniższej orbity po której krążą satelity. Powodzenie eksperymentu to pierwszy krok w kierunku stworzenia kwantowych sieci transmisji danych, które w przyszłości połączą komputery kwantowe na zasadzie podobnej jak internet łączy powszechnie używane komputery i inne urządzenia.

To tylko kilka ważnych wydarzeń minionego roku, które otwierają przed nami nowe możliwości i dają nadzieję na to ze rok 2013 przyniesie kolejne, jeszcze bardziej przełomowe odkrycia.

Na podstawie:

http://www.bbc.co.uk/news/science-environment-16427876
http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/jnr.23023/abstract;jsessionid=40130E983691087107A4204C0293B2AE.d01t04
http://www.eyeandear.org.au/content/Document/Media%20Releases/Bionic_Eye_Patient_Study_Announcement.pdf
https://uwaterloo.ca/news/news/quantum-teleportation-goes-distance
Trwa ładowanie komentarzy...