O autorze
Opowiem Wam jak Science-Fiction staje się rzeczywistością.

Rdzeń kręgowy z in vitro

Naukowcom z Drezna udało się wyhodować fragment rdzenia kręgowego. "Dzięki tym badaniom, zrobiliśmy mały krok w stronę przeszczepu takiego fragmentu człowiekowi w przyszłości." - mówi prof. Elly Tanaka.

Jednym z wyzwań współczesnej medycyny jest pomoc osobom po urazach kręgosłupa, w których poważnie naruszona została struktura rdzenia kręgowego. Uszkodzenie takie w najlepszym razie kończy się paraliżem, a w przypadku odcinka szyjnego, często śmiercią.

Nie każdy zdaje sobie sprawę, jak skomplikowaną strukturą jest rdzeń kręgowy. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że składa się on z istoty szarej, na którą składają się ciała komórek nerwowych i otaczającej ją istoty białej, którą tworzą aksony - długie wypustki komórek nerwowych. Rolą tych struktur jest przewodzenie informacji z komórek całego ciała do mózgu oraz "poleceń" płynących z mózgu do komórek ciała. Aby uporządkować ogromną ilość informacji płynących w obie strony, komórki nerwowe uporządkowane są w szlaki, na które składają się sznury - tylny, boczny i przedni, a każdy z nich składa się z kilku do kilkunastu dróg przewodzenia. Do tego, budowa ta zmienia się w przebiegu długości rdzenia tak, że kolejne odcinki: szyjny, piersiowy, lędźwiowy, różnią się od siebie.

Sukces badań w Dreźnie polega na tym, że przy użyciu mysich, embrionalnych komórek macierzystych, udało się wyhodować fragment rdzenia kręgowego in vitro. Rozwój tego fragmentu przebiegał tak, jak ma to miejsce w rozwijającym się zarodku. Dopracowanie tej metody to etapu, w którym będzie możliwy przeszczep takiego fragmentu u człowieka zajmie z pewnością jeszcze wiele lat. Na przeszkodzie, oprócz trudności technicznych, stoją jednak względy etyczne, gdyż osiągnięcie to nie byłoby możliwe bez pozyskania komórek macierzystych z rozwijających się embrionów. Być może kiedyś uda się znaleźć rozwiązanie takie, które pomoże wielu pacjentom odzyskać pełnię władzy nad własnym ciałem.


Andrea Meinhardt, Dominic Eberle, Akira Tazaki, Adrian Ranga, Marco Niesche, Michaela Wilsch-Bräuninger, Agnieszka Stec, Gabriele Schackert, Matthias Lutolf, Elly M. Tanaka. 3D Reconstitution of the Patterned Neural Tube from Embryonic Stem Cells. Stem Cell Reports, 2014; DOI: 10.1016/j.stemcr.2014.09.020
Trwa ładowanie komentarzy...